יום שני, 18 בנובמבר 2013

הבדלים בין סוגי טרקטורים

ישנם סוגים רבים של כלי רכב כבדים אשר ייעודם העיקרי הוא גרירה או משיכה של כלים אחרים. השם הכללי של הקטגוריה הוא טרקטורים, אך בתוכה ניתן למצוא כלים הנותנים מענה למשימות שונות. יחד עם זאת, על מנת שכלי רכב ייקרא טרקטור עליו לעמוד בתנאים הבאים:

  •  יכולת בלימה נפרדת לכל אחד מהגלגלים האחוריים, או לחילופין נעילת דיפרנציאל ההנעה.
  •  יחידת הינע חיצונית שתפקידה להעביר כוח מהמנוע אל ציוד נגרר.
  • אפשרות להניף ציוד חיצוני כמו מחרשה ומשדדה.
  • יכולת לקבע את מהירות סיבובי המנוע

כל התכונות הללו מאפשרות לטרקטור להיחלץ ממצבי שקיעה, לבצע עבודות במהירות אחידה ולעמוד בעומסים כבדים. רוב הצמיגים האחוריים של הטרקטורים מלאים במים, וזאת על מנת להעביר לשם את משקל הכלים. למעשה, היעילות של הטרקטור בעבודות השונות נמדדת על פי פרמטרים של משקל, כוח ויציבות.טרקטור מטעים, גידולי שדה קטן וגידולי שדה גדולים


הסוג הראשון של הטרקטור הנפוץ בישראל נקרא טרקטור מטעים. זהו כלי צר ונמוך אשר מתוך שמו ניתן להבין את תפקידו העיקרי. הוא ניחן בתכונות של 40 עד 100 כוחות סוס, יחידת מידה המציינת הספק. כוח סוס מאפשר לבעלי טרקטורים ואנשי מקצוע להבחין בין היכולות של הטרקטורים השונים, ולזהות את הכלים המתאימים לעבודה שלהם. לטרקטור מטעים יש יכולת הרמה של כאלף קילוגרם, ולכן הוא נועד בעיקר לשינוע סחורות, הרמת ארגזים או העברת מטענים בתוך חללים פתוחים וסגורים.

סוג שני של טרקטור אותו ניתן למצוא בישראל הוא טרקטור גידולי שדה. כאן מתבצעת הבחנה בין טרקטור גידול שדה קטן לבין טרקטור גידולי שדה גדול. הטרקטור הקטן מציג מאפיינים של 100 עד 150 כ"ס ויכולת הרמה של עד שני טון. הוא אידיאלי עבור עבודה בתוך שטחי ירקות בינוניים של כמה מאות דונמים. לעומתו, טרקטור גידולי שדה גדול מציע מעל 150 כ"ס. הוא מתאים לעיבודי שדה נרחבים, נמצא בשימוש של חברות וגופים מובילים בתעשייה, ודורש מיומנות הפעלה מיוחדת.

רוב הגידולים להם מתאים הטרקטור הוא אם כן חיטה, כותנה וכדומה. לטרקטור גידולי שדה גדול יכולת הרמה של עשרה טון. בנוסף, יש לציין כי כיום אפשר למצוא טרקטורים גידולי שדה גדולים עם מנועי ענק המגיעים עד 550 כ"ס.

שילוב בין טרקטור לכלים נוספים


ניתן לשלב בין מספר סוגים של כלי רכב על מנת למצות את פוטנציאל העבודה של הטרקטורים. בהקשר הזה כדאי לציין את המחפרון, הדחפור, הטרקטורון או היעה האופני המשתלבים בצורה אופטימאלית עם עבודות שדה חקלאיות.


לסיכום, הטרקטור נחשב כלי מרכזי בתעשייה המודרנית. כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע לפני בחירת טרקטור, לבדוק את המשקל, את הכוח והיציבות, ולאחר מכן לעבור את ההכשרה המתאימה לצורך נהיגה בטוחה. 

בהצלחה,

חברת צ'פניק

רוצים לדעת עלינו יותר? כנסו לסרטון שלנו ביו-טיוב https://www.youtube.com/watch?v=952yzPDYFfM&list=UUDmxh93yEoNXSXJY5gDT00g

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה